Następna Ostatnia

DŹWIRZYNO 2019 – WAKACYJNY WYJAZD RODZIN ZASTĘPCZYCH

Ponad 60 osób z dziewięciu rodzin zastępczych uczestniczyło w wakacyjnym wyjeździe organizowanym przez Mazowiecką Fundację Rodzin Zastępczych. W tym roku rodziny wypoczywały w Ośrodku Wczasowym „Bałtyk” w Dźwirzynie. Pobyt umilały organizowane gry i zabawy m.in. strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, zawody sportowe, zajęcia plastyczne, aquaerobik w basenie, gimnastyka na plaży, konkurs na rzeźbę z piasku. Atrakcją było również spotkanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek, zabawy i tańce przy muzyce na żywo. Część osób wybrała się na wycieczkę do pobliskiego Kołobrzegu, gdzie odbyli rejs statkiem po morzu, zwiedzili latarnię morską i pospacerowali po kołobrzeskim molo.

Cieszymy się, że wyjazd był udany, a Rodziny chętnie powrócą w to miejsce.

zobacz więcej...


 

Życzenia świąteczne

zobacz więcej...


 

Konferencja „Współczesne problemy pieczy zastępczej”

Dnia 20.09.2018 r. nasza Fundacja współorganizowała wraz z PCPR w Powiecie Warszawskim Zachodnim Konferencję Naukową na temat „Współczesne problemy pieczy zastępczej”. Odbyła się ona w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ożarowie Mazowieckim. Konferencję Honorowym Patronatem objęli : Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Uroczystość tą uatrakcyjnił występ artystyczny dzieci z naszej Fundacji i z nią zaprzyjaźnione.

Konferencja służyła upowszechnieniu informacji i wymianie doświadczeń wszystkich osób zainteresowanych udzielaniem wsparcia rodzinom w trudnej sytuacji życiowej. Wymianie doświadczeń i wiedzy na temat dobrych praktyk w ramach pracy socjalnej i wspierania osób z problemami życiowymi. Prelegenci poruszyli wiele istotnych tematów opierając się na badaniach naukowych jak i na własnych doświadczeniach oraz dobrych praktykach.

Omawiane były między innymi: współczesne problemy pieczy zastępczej -luki, przemilczenia i obszary tabu, gdzie zwrócono uwagę jak ważna jest stabilizacja, bezpieczeństwo i życie bez zagrożeń dla dzieci. Wskazano 14 ważnych rzeczy dla prawidłowego rozwoju dzieci, oraz zwrócono uwagę jak ważne są role w rodzinach uwzględniając potrzeby zarówno rodziców ale i dzieci. Zwrócono uwagę na seksualność osób niepełnosprawnych i oczekiwania społeczeństwa, które nie różnią się niczym względem osób z normą intelektualną i z niepełnosprawnością. Przy temacie „Rodzinna opieka zastępcza a więzi z dzieckiem” wskazano dobre praktyki w Anglii, gdzie „najważniejsze jest dobro dziecka a nie przywracanie jego za wszelką cenę do niegotowej na to przyjęcie rodziny”. Zwrócono uwagę, iż zapewnienie stabilności, pewności i bezpieczeństwa dziecku jest możliwe gdy jest ono kochane i ma więzi z opiekunem, oraz jak ważne są relacje dziecka z rodzicem zastępczym. Prelegent opowiedział o metodzie interwencji relacyjnej opartej na zaufaniu TBRI, w której podstawą opieki nad dzieckiem jest łączenie, następnie wzmacnianie a na końcu korygowanie zachowań.

Kolejnym tematem było budowanie relacji z dziećmi obciążonymi zespołem FASD – radości i wyzwania, gdzie prelegent opowiedział jak dużo satysfakcji daje bycie rodzicem zastępczym, oraz jaka jest codzienność w opiece nad dzieckiem z FAS (Płodowym Zespołem Alkoholowym) lub jego spektrum. Jak dużo negatywnych skutków fizycznych i behawioralnych może mieć narażenie dziecka na alkohol w okresie płodowym. Zaznaczono, jak ważne są relacje z dzieckiem i diagnoza do właściwej pracy z nim.

Na konferencji omówiono temat partnerstwa w pracy na rzecz powrotu dziecka do rodziny. Przypomniano na czym powinno polegać wspieranie rodziny, jak powinny wyglądać działania na rzecz powrotu dziecka do rodziny, oraz wskazano najważniejsze obszary współpracy wszystkich służb zaangażowanych w pracę z rodziną. Inny prelegent omówił zaburzenia psychiczne rodziców a rozwój dziecka gdzie zauważył, iż choroba psychiczna rodzica i brak innego bezpiecznego dorosłego w pobliżu może być zagrożeniem dla dziecka powodując u niego stany depresyjne i lęki. Wskazał czynniki pozytywne zmniejszające ryzyko. Ostatni prelegent przedstawił formy pracy z osobami doznającymi przemocy i stosującymi przemoc w rodzinie realizowane przez Zespół Ośrodków Wsparcia. Przedstawił dobre praktyki w swojej pracy omawiając zakres pomocy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie, oraz w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Zostały omówione potrzeby i oczekiwania rodzin, oraz diagnoza sytuacji dziecka – co jest bardzo ważne by można było pomóc przede wszystkim dziecku.

Wszystkie wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem o czym świadczyły intensywne dyskusje na poszczególne tematy.

 

zobacz więcej...


 

Zapraszamy !

zobacz więcej...


 

Na Kaszubach wakacyjny wyjazd rodzin zastępczych

W tym roku wakacje dla sześciu rodzin zastępczych rozpoczęły się wyjazdem do pięknego, malowniczego Tuchomia k. Bytowa na Kaszubach.
Na rodziny czekało wiele atrakcji turystycznych oraz zajęcia terapeutyczne. Uczestnicy wyjazdu brali udział m.in w spływie kajakowym, wycieczkach rowerowych, spotkaniu z Bractwem Rycerskim, warsztatach malowania na szkle, przejażdżkach konnych, warsztatach pieczenia chleba, warsztatach hafciarskich oraz zajęciach z ceramiki.Organizator: Mazowiecka Fundacja Rodzin Zastępczych
Partner Fundacja PZU

zobacz więcej...


 

Życzenia

zobacz więcej...


 

Spotkanie z Gabrielem Majchrzakiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Gabrielem Majchrzakiem, który opowie nam, że "niemożliwe nie istnieje" i wychowując się nawet w bardzo trudnych warunkach można osiągnąć sukces. 
Spotkanie odbędzie się w dniu 10.04.2018 o godz. 18.00 w ATD, Warszawa ul. Grenadierów 34 u.1.
Więcej informacji na temat Gabriela i jego książki na stronie internetowej: http://niemozliwenieistnieje.com/
 

zobacz więcej...


 

Świąteczne spotkanie rodzin zastępczych spokrewnionych

W dniu 22 grudnia 2017 odbyło się świąteczne spotkanie rodzin zastępczych spokrewnionych. Była to okazja do złożenia świątecznych życzeń oraz rozmowy na temat marzeń i planów na rok 2018. Dzieci otrzymały upominki świąteczne.

zobacz więcej...


 

Podziękowanie

zobacz więcej...


 

Szkolenie dla rodzin zastępczych z powiatu legionowskiego

W dniach 2-3 grudnia 2017 odbyło się szkolenie "Rozumienie i budowanie przywiązania" zorganizowane przez Mazowiecką Fundację Rodzin Zastępczych we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie. Szkolenie było prowadzone przez  trenerów Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

zobacz więcej...


 

  Informacji 1 do 10 ze wszystkich92

 
Bezpłatnie pity wypełniamy z PITax.pl Łatwe podatki.